Jednostki

Z Hearts of Iron 4 PL Wiki
(Przekierowano z Units)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Hearts of Iron IV jednostki to podstawowe narzędzie, za pomocą którego gracz prowadzi wojnę. Dlatego są one niezwykle ważne.

Lądowe

Osobny artykuł: Jednostki lądowe

W Hearts of Iron IV jednostki lądowe są widoczne na mapie jako dywizje. Dywizje dzielą się na pułki, a dalej na bataliony. Można je zmodyfikować za pomocą projektanta dywizji. Jednostki lądowe można podzielić na trzy główne grupy: piechotę, piechotę mobilną i pojazdy pancerne.

Morskie

Osobny artykuł: Jednostki morskie

Jednostki morskie są przedstawione jako pojedyncze okręty i, w przeciwieństwie do jednostek lądowych lub powietrznych, powstają w stoczniach. Jednostki morskie działają w strefach morskich i istotnym elementem ich działania jest wykrywanie. Okręty dzieli się na niszczyciele, krążowniki, krążowniki liniowe, pancerniki, lotniskowce, okręty podwodne, transportowce i konwoje. Dwa ostatnie rodzaje nie są pokazane bezpośrednio na mapie.

Powietrzne

Osobny artykuł: Jednostki powietrzne

W przeciwieństwie do wcześniejszych gier z serii Hearts of Iron podstawową jednostką powietrzną nie są skrzydła ani eskadry. Tym razem każda jednostka to pojedynczy samolot. Samoloty można rozmieszczać w rejonach strategicznych; by uzyskać dominację powietrzną, należy zniszczyć wszystkie jednostki powietrzne wroga w danym rejonie. Samoloty dzielą się na konstrukcje lekkie, średnie i ciężkie, pełniące różne role. Można je modyfikować za pomocą doświadczenia.